Главная / НОВОСТИ / Українських заробітчан масово “кидають” на гроші: викрито фірму, яка обіцяла роботу в престижних компаніях і “розводила” за кордоном

Українських заробітчан масово “кидають” на гроші: викрито фірму, яка обіцяла роботу в престижних компаніях і “розводила” за кордоном

25-08-2020, 23:20 НОВОСТИ
101

Українські заробітчани все частіше стають жертвами шахраїв, які беруть гроші за фейкове працевлаштування. Аби не потрапити на їхні прийоми, варто уважно читати договір, який вам пропонують підписати. Якщо в документі йдеться про “інформаційні послуги”, підписувати його – великий ризик. Також не варто покладатися лише на зовнішні ознаки успішності фірми-посередника – наприклад, на гарно облаштований офіс або лише позитивні відгуки в інтернеті. Якщо ж за працевлаштування з кандидата вимагають чималу суму, то краще за такі гроші піти на консультацію до юриста, аби той перевірив легальність документів.

Як аферисти психологічно обробляють заробітчан та чому звернення до фірми, у якої є справжня ліцензія на працевлаштування за кордоном, не гарантує відсутності проблем, розповідає OBOZREVATEL.

РОБОТА В COCA-COLA ТА ПСИХОЛОГІЧНІ ТРЮКИ

У Вінницькій області викрили злочинну групу, яка оббирала українців під виглядом працевлаштування за кордоном. Замість гарно оплачуваної роботи люди отримували нелегальні умови, а жили ледь не в бараках. Коли ж зверталися до ділків із претензіями, то виявлялось, що 20 тисяч гривень було віддано за “інформаційні послуги”. Ба більше, трудових мігрантів шахраї забезпечували ще й підробленими ID-картками громадян ЄС, що могло перетворити жертв на співучасників злочину.

Кримінальний бізнес п’ятеро мешканців Вінницької області розпочали ще у 2017 році і, за даними слідства, за два роки встигли ошукати щонайменше 60 українців. Для цього вони відкрили дві фірми та орендували у Вінниці два офіси, вигляд яких мав свідчити про надійність та респектабельність. Фасад першого оздобили блискучим “золотом”, а на подвір’ї перед другим встановили прапори різних країн.

Аферисти знімали офіс, оздоблений “золотом”

Один із офісів фірми

“Фірми обіцяли роботу в Чехії, Ізраїлі, Швеції, Німеччині, Норвегії, Польщі на фабриках, на виробництві деталей до автомобілів, на розливі питної води. Були навіть вакансії в Coca-Cola, на шоколадній фабриці Milka, згадувалися Mercedes та Volkswagen. Під час розмов працівники фірм давали гарантії, що все буде добре, що люди будуть працевлаштовані та зможуть добре заробити”, – розповів начальник управління прокуратури Вінницької області Сергій Гупяк.

Оголошення про роботу за кордоном

Послуги коштували від 1000 доларів або євро, а надалі суми зростали за рахунок додаткових платежів (нібито на оренду житла чи переїзди). Коли ж заробітчани потрапляли за кордон, виявлялось, що якщо й доведеться працювати, то не там, де обіцяли, не за ті гроші й не на тих умовах.

“У цьому й полягало шахрайство: коли до фірм виникали претензії, вони заявляли, що люди уклали консультаційний договір, а за проблеми, які виникли потім, вони не відповідають. Однак насправді за ширмою консультацій людям давалися гарантії роботи. Використовувався також прийом, коли до людей у черзі підсідала людина, яка розповідала, що нібито вже їздила на роботу від цієї компанії й залишилась дуже задоволеною. За допомогою різних психологічних прийомів людей схиляли підписати договір”, – пояснив Гупяк.

Замість роботи людям пропонували “інформаційні послуги”

За послуги брали по 20 тисяч гривень

Також одна із фірм мала справжню ліцензію на працевлаштування в Польщі. Правоохоронці оцінюють це як елемент шахрайства. “Це мало викликати довіру. Але за законом працевлаштовувати в інші місця не можна. Тоді як фірма обіцяла роботу в тій же Норвегії, на що в неї не було ліцензії”, – сказав Гупяк.

ПІДСТАВЛЯЛИ З ЄВРОПЕЙСЬКИМИ ID
Цікаво, що, відправляючи на “роботу” за кордон, вінницькі ділки забезпечували деяких заробітчан фальшивими ID-картками ЄС (посвідчення особи) – на випадок запитань правоохоронців про законність перебування в країні. Документи давали навіть тоді, коли люди про це не просили.

І тут виникає тонкий юридичний момент – якби заробітчани скористалися фальшивкою, то із жертв шахраїв вони стали співучасниками злочину. Щоправда, як повідомили у прокуратурі, таке торкнулося лише одного українця. Його потім депортували додому.

20 серпня у прокуратурі Вінницької області повідомили, що завдяки роботі управління стратегічних розслідувань Нацполіції, СБУ та прокуратури учасникам цієї схеми повідомили про підозру за статтею “Шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою”.

Шахраям загрожує серйозне покарання

ЯК ШАХРАЇ “РОЗКРУЧУЮТЬ” УКРАЇНЦІВ
Після карантину афер із працевлаштуванням за кордоном не поменшало. Найбільш “трендова” серед них – пропозиції роботи в Німеччині, сказав президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

“Більшість із них є нелегальними, бо пропонується працювати в Німеччині за польською робочою візою, що є порушенням закону. До того ж зараз німецький кордон через коронавірус зачинений для всіх, крім громадян та тих, хто має посвідку на проживання чи робочу візу. Отже, людина з польською візою буде вважатися порушником закону. Її буде оштрафовано та депортовано до України із забороною на в’їзд до ЄС терміном до 5 років”, – пояснив експерт.

Найчастіше шахраї ловлять заробітчан на бажанні зекономити, однак “розкручують” так, що суми не порівняти з консультаціями легальних юристів, які можуть перевірити документи.

“Якщо це західноєвропейські держави, тоді шахраї можуть отримати від своїх жертв від $400 до $700. Але ті, хто мріє потрапити до США чи Австралії, інколи віддають по $1500 і в підсумку нікуди не їдуть. Також трапляються більш складні схеми – трудовому мігранту можуть запропонувати сплатити 500 доларів в Україні, а потім ще $1000 – з першої зарплати. І людина щаслива, бо від неї не вимагають все й одразу, а це означає, що робота реальна. Але насправді вона просто нікуди не поїде: шахрай, узявши першу частину, не збирається далі займатися її працевлаштуванням”, – сказав Воскобойник.

РАДА ГОТУЄ “ЗАРОБІТЧАНСЬКИЙ” ЗАКОН
Щоб не бути обманутим, трудовим мігрантам варто перевіряти, чи є у фірми державна ліцензія, яка дозволяє працювати у сфері рекрутингу для закордонних роботодавців. Але в українських умовах шахраї часто-густо підроблюють документи чи інколи офіційно відкривають їх собі, бо знають, що їх фактично ніхто з контролювальних органів не перевірятиме.

Значно знизити шахрайство може законопроєкт №2365 “Про захист трудових мігрантів та боротьбу з шахрайством у працевлаштуванні за кордон”. 16 червня Рада ухвалила його в першому читанні.

“Цей документ забороняє брати з українців гроші за працевлаштування і значно знижує ризики потрапляння до шахраїв, адже більшість із них бере гроші зі своїх клієнтів наперед. Сподіваюсь, що коли законопроєкт ухвалять, трудові мігранти зрозуміють, що коли з них наперед вимагають за щось сплатити (окрім страховки та квитків), то це шахраї”, – підсумував Воскобойник.

Наверх